Technology

Wojna przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

22.11.2020, 09:18 0 komentarzy
Wojna przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Dzień Czystego Powietrza był raptem parę dni temu.Z tej przyczyny należałoby nabrać trochę refleksji dotyczących ogromnego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Organiczne trucizny, które wdychamy niemal codziennie, bez wątpienia mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Niewątpliwie warto nieprzerwanie nauczać czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. W głównej mierze trzeba być świadomym tego, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Większość smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, iż kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia koronawirusa miała swój początek w miejscach o silnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu istotnie trzeba także wiedzieć, co w praktyce jest pierwszorzędną przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich właściwości jest niesamowicie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz