Od praktycznie 25 lat, 16 listopada wzniośle celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku głosić, że z brakiem akceptacji regularnie boryka się bardzo dużo osób. Prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego typu jest okazją do tego, by szukali rozwiązania tego dużego problemu. Edukacja, czy również przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak poniżania osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwstawiania się wszelkim szkodliwym zachowaniom w tym zakresie.
Regularnie zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te mniejszości, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Oznaki nietolerancji są okrutnie nieprzyjemne dla osób dręczonych, dlatego również obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma obwieszczać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do przemocy, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn uformowania się braku akceptacji. Tego rodzaju działania mają stać się pomocne do tego, aby dociec, czym właściwie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również uświadomić, czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętności wysłuchiwania, zrozumienia innych ludzi, a także doceniania różnorodności względem kultur.
W jaki sposób obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili jednogłośny apel, w którym przedstawiają ogromne oparcie dla osób, które doświadczyły fizycznej oraz werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wspomogli swoim podpisem ten apel. Solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana poprzez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.