Start szkoły a epidemia

01.09.2020, 10:13 0 komentarzy
Start szkoły a epidemia

Na początku września dzieci powinny wrócić do szkół oraz przedszkoli, lecz dalej niechęć wywołuje koronawirus, z którym się staramy zwalczyć od samego początku roku. Z pewnością to, że od marca uczniowie uczą się z domu, było jednym z powodów, dzięki którym udało się powstrzymać w naszym kraju szybki rozwój epidemii. Aczkolwiek czy epidemia teraz okazuje się tak opanowana, by przyzwolić uczniom na uczęszczanie na zajęcia i otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co może być najodpowiedniejsze - puszczenie dzieci do placówek oświatowych, czy mus kontynuacji zdalnej nauki. Z jednej strony sceptycy a także epidemiolodzy upierają się, że toż to rzeczywiście maluchy najłatwiej roznoszą różnego rodzaju wirusy a także bakterie, a budynki oświatowe okazują się bardzo dobrym siedliskiem chorób. Świetnie zna to każdy z nas - do szkoły stawi się pojedyncze dziecko z infekcją a potem choruje dużo więcej dzieci.

Z drugiej strony Sanepid opracował dużo czynności, do których powinny przyzwyczaić się budynki oświaty, żeby być w stanie przyjąć jeszcze raz swoich podopiecznych. Jednakże czy okaże się to idealnym scenariuszem, by większa ilość maluchów była w tej samej sali lekcyjnej? Czy aby na pewno najmłodsi podopieczni będą umiały działać zgodnie z obostrzeniami? Znawcy tematu upierają się, iż niezupełnie.

Na naukę online marudzą czasem uczniowie i ich rodzice. W szczególności koronawirus wpłynął na uczniów liceum, którzy twierdzą, iż przez kilka miesięcy lekcji w domu okażą się niespecjalnie nauczeni do egzaminu maturalnego (chociaż w roku 2020 matura nie wyszła jakoś tragicznie). Istotne okazuje się jednakże to, iż nie wszyscy uczniowie muszą mieć komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych bywa tak, że w mieszkaniu do dyspozycji będzie tylko jeden komputer. Opiekunowie mają z tej przyczyny kłopot w zorganizowaniu swoim maluchom elekcji jednocześnie.

Istotne bywają również społeczne kwestie. Placówki szkolne mogą okazać się znaczącym czynnikiem w psychologicznym rozwoju nastolatków. W placówkach oświaty uczymy się funkcjonować wśród społeczeństwa i mamy możliwość nawiązywać bliskie relacje. Generalnie przy obecnej chwili problemy życia w społeczeństwie są niekoniecznie istotne, ponieważ tak naprawdę istotne się okazuje zdrowie uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

To od samych uczniów oraz pedagogów zależeć będzie dużo

Postęp choroby zależy tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zasad ustalonych przez sanepid oraz czy opiekunowie są w stanie to wykorzystywanie obostrzeń egzekwować. Niejedni są zdania, iż wypuszczenie uczniów do placówek oświatowych sprawi ekspresowy rozwój koronawirusa, więc w związku z tym placówki oświatowe zostaną zamknięte lada moment. Wypada śledzić na bieżąco wiadomości, albowiem na samym początku tego miesiąca wiele się może pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz